piątek, 19 kwietnia, 2024
Kompendium

Bezrobotny na NDG

Ciekawą sytuacją w nierejestrowanej działalności jest to, że nawet osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy może prowadzić tego typu działalność. Pisałem też o tym dwa słowa tutaj “Kto może prowadzić NDG“, ale rozwinę nieco temat.

Dla przypomnienia, to co napisałem we wspomnianym wyżej artykule, możesz działać w ramach NDG będąc zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Tutaj sprawa jest jasna. Jeśli dostaniesz propozycję pracy z PUP, to nie możesz powiedzieć, że nie możesz jej przyjąć, bo akurat pracujesz w NDG. Jeden z zapisów mówi wyraźnie, że będąc osobą zarejestrowaną, musisz być osobą dyspozycyjną i gotową do podjęcia pracy. Oczywiście można w PUP odmawiać propozycji pracy (do czasu), ale nie wykorzystuj do tego NDG. Musisz mieć inny powód.

Trzeba też pamiętać, że PUP taką działalność dzieli na dwa rodzaje:

  • Prowadzisz NDG, ale zajmujesz się tylko wytwarzaniem, sprzedażą lub oba jednocześnie. Jeśli wykonujesz na przykład rękodzieło i sprzedajesz je, lub prowadzisz sprzedaż przez internet (co jest mało opłacalne jeśli kupujesz towar i go odsprzedajesz), to utrzymujesz status bezrobotnego (nawet z prawem do zasiłku) i funkcjonujesz jak do tej pory. Jeśli chodzi o stanowisko PUP, to niektóre urzędy życzą sobie, aby co miesiąc składać deklarację o dochodach z NDG. Dopytaj najlepiej w swoim PUP czy też tego wymagają (bo po przekroczeniu miesięcznego limitu przychodu – tracisz status bezrobotnego).
  • Świadczysz usługi w ramach NDG. Każda usługa to chciał nie chciał umowa (zlecenie lub dzieło). Tutaj PUP traktuje to jako zatrudnienie i tracisz status bezrobotnego oraz zasiłek (jeśli Ci się należał).

Tak to wygląda w skrócie. Wiele urzędów pracy jeszcze nie wie sama jak interpretować przepisy i traktować takie osoby. Artykuł powstał na podstawie informacji otrzymanych od czytelników oraz rozmów z kilkoma urzędami pracy. Jeśli będą jakieś nowe wiadomości, na pewno treść zostanie zaktualizowana 😉

Skip to content