czwartek, 30 maja, 2024
Kompendium

Czy na NDG można działać w różnych branżach?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Tak, można, ale do kwoty miesięcznego limitu przychodu.

Możesz zajmować się czym chcesz: może to być sprzedaż przez internet, świadczenie jakiś usług czy robienie na drutach. Wszystko to możesz robić jednocześnie, ale w ramach jednej NDG.

Bez względu na ilość branż, obowiązują Cię przepisy takie same jak przy jednej (bo tak naprawdę prowadzisz jedną NDG, ale w ramach jej możesz zajmować się różnymi rzeczami). Nie możesz przekroczyć miesięcznego limitu przychodu po zsumowaniu wszystkich zarobków (przychodów z NDG ze wszystkich branż jakimi się zajmujesz).

Kategorycznie nie wolno Ci traktować każdego zajęcia jako osobna NDG i ewidencjonować każdej branży osobno. Wszystko co przechodzi przez Twoje ręce w ramach NDG trafia do jednego worka (przychodów, ale także kosztów).
Przykładem może być sytuacja, w której chcesz zająć się sprzedażą własnego rękodzieła przez internet oraz usługami porządkowymi. Dwie różne branże, dwa różne tematy. Zarówno z jednej i drugiej wykazujesz przychód, ale także i koszty. Jeśli robisz na drutach to musisz kupić narzędzia i materiały do wykonywania tego zajęcia. Jeśli chcesz świadczyć usługi sprzątania, także musisz mieć narzędzia i środki czystości. Może się okazać, że rękodzieło będzie fajnie się sprzedawało, ale na usługi nie będzie zbyt wielu chętnych. W takim przypadku także możesz wykazać koszty. Jeśli uznasz, że jednak to nie był dobry pomysł na biznes, możesz zmienić branże na przykład na serwis rowerów i także wykazywać nowe koszty, ale wszystko w ramach jednej NDG.

W wyżej opisanej sytuacji, kiedy zmieniasz branże, bo coś poszło nie tak, może się okazać, że koszty, które zostały poniesione w całym roku przewyższają osiągnięty przychód. W takim przypadku wykazujesz po prostu stratę (pisałem o tym tutaj: Jak wykazać i rozliczać stratę w NDG.)

Skip to content