środa, 15 stycznia, 2025
KompendiumWprowadzenie

Ile mogę zarobić na działalności nierejestrowanej w 2024r?

To pytanie jest ważne, ale jeszcze ważniejsza jest odpowiedź.

Wysokość przychodu z roku na rok się zmienia (na szczęście na wyższy). Ustawodawca przewidział przychód z nierejestrowanej działalności na poziomie 75% wysokości minimalnego wynagrodzenia od lipca 2023r.

Dotychczasowy limit przychodu związany z prowadzeniem działalności nierejestrowanej w Polsce wynosił 50% minimalnego wynagrodzenia. Oznaczało to, że osoby prowadzące taką formę działalności nie mogły przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Jednakże, nowe przepisy wprowadziły zwiększenie tego limitu do 75% minimalnego wynagrodzenia. Jest to istotna zmiana, która ma na celu dostosowanie prawa do rzeczywistości i wspieranie rozwoju przedsiębiorczości.

Zwiększenie limitu przychodu wiąże się z szeregiem korzyści dla przedsiębiorców i polskiego rynku pracy. Po pierwsze, umożliwia to osobom prowadzącym działalność nierejestrowaną zarabianie większych kwot do domowego budżetu. Poprzedni limit często ograniczał możliwości rozwoju i skuteczności tych przedsiębiorców. Zwiększenie limitu otwiera przed nimi większe pole do popisu i zachęca do rozwijania swoich małych przedsiębiorstw.

Zatem jak to się ma do konkretnych kwot? Od stycznia 2025r to już 3 499zł przychodu miesięcznie.

Tak więc jak widzisz, działalność nierejestrowana i limit na 2025 rok pozwala już na dorobienie sensownej kwoty w porównaniu z latami ubiegłymi. Systematycznie rosnąca kwota minimalnego wynagrodzenia, przekłada się bezpośrednio na przychód w działalności nierejestrowanej.

Pamiętaj, że chodzi o 75% wysokości minimalnego wynagrodzenia, ale przychodu, a nie dochodu.

Ważną rzeczą o której warto wspomnieć, zwłaszcza początkującym, to różnica pomiędzy przychodem a dochodem i kosztami.
Krótko wyjaśniając:
Przychód – najprościej mówiąc, wszystko to, co wpływa do naszej kasy (konto, gotówka).
Koszt uzyskania przychodu – to wszystkie te wydatki, które ponieśliśmy by osiągnąć przychody. Takie koszty muszą mieć związek z zakresem prowadzonej działalności.
Dochód – to wszystkie przychody, od których odejmujemy koszty (czyli co nam zostaje na „czysto”, „na rękę”).

Jeśli prowadzisz mały sklepik i kupiłeś towar za 20zł, a następnie sprzedałeś go za 50zł, to Twój przychód wyniesie 50zł i to on liczy się do miesięcznego limitu. Koszty towaru, w tym przypadku 20zł, rozliczasz dopiero na koniec roku w PIT-36.

Pamiętaj także, że masz też pewne obowiązki, takie jak na przykład prowadzenie uproszczonej ewidencji. Jak to robić, możesz przeczytać w tym artykule, a jak wystawiać faktury, opisałem w tym artykule tutaj.

Pamiętaj, że dokładna, skrupulatna i czytelna ewidencja, nie uchroni Cię przed potencjalną kontrolą na przykład z Urzędu Skarbowego, ale w razie jej wystąpienia, nie masz się czego bać, jeśli Twoje „księgi rachunkowe” są prowadzone starannie i zgodnie z przepisami. Garść podstawowych informacji znajdziesz też na stronach rządowych.

Skip to content