piątek, 20 września, 2024
Kompendium

Jak wykazać i rozliczać stratę w NDG.

Temat straty przewija się coraz częściej przez internet, dlatego wyjaśniam krótko i zwięźle jak to działa.

Pytanie brzmi czy można wykazać stratę? Tak, oczywiście. Strata powstaje wtedy, gdy koszty uzyskania przychodu przewyższają sam przychód.
Prosty przykład: rozpoczynasz swoją przygodę z nierejestrowaną działalnością. Nie ważne co to będzie, zawsze na początku są jakieś wydatki (koszty). Jeśli szydełkujesz, będą to materiały i narzędzia, których używasz do pracy. Jeśli jesteś “złotą rączką”, także potrzebujesz narzędzi do pracy. To wszystko to koszty (oczywiście musisz mieć na to faktury tzw. imienne, czy;i na Twoje dane – bez NIP czy PESEL). Możesz wydać na narzędzia kilka tysięcy złotych, ogłosić się, że świadczysz usługi, ale …. okazuje się, że nie ma chętnych na Twoje fachowe naprawy lub jest ich jeszcze bardzo mało żeby mówić o zarabianiu. No i w tym momencie powstaje strata.

Rozliczenia straty dokonuje się tylko w ramach tego samego źródła przychodu (czyli w naszym przypadku tylko z nierejestrowanej działalności).

Jako, że z nierejestrowej działalności rozliczasz się raz w roku (PIT-36), wszystko wykazujesz właśnie tam. Jak się rozliczyć opisałem krótko w artykule “Rozliczanie dochodu z NDG na PIT-36.

Tutaj zajmiemy się tylko stratą.
Po wypełnieniu rubryk dotyczących nierejestrowanej działalności w PIT-36, obliczamy w polu 114 stratę. Jeśli koszty uzyskania przychodu są wyższe niż przychód to strata powinna być wykazana. Wszystko ładnie, ale co dalej? Gdzie są moje pieniądze i jak je odzyskać?
Rozliczanie straty to proces długofalowy.

Stratę możesz odpisywać przez maksymalnie pięć lat.

Jeśli poniesiesz stratę z nierejestrowanej działalności możesz, ją rozliczyć w czasie zmniejszając w kolejnych latach dochód do opodatkowania. Zgodnie z przepisami masz na to maksymalnie pięć lat. Odliczenia nie można jednak dokonać jednorazowo.
W jednym roku można odliczyć maksymalnie 50% kwoty straty, zaś w innym pozostałe 50%. W konsekwencji minimalny czas jaki jest potrzebny na jej rozliczenie to 2 lata. Sposób rozliczenia straty zależy tylko od Ciebie (mogą to być 3 lata po 33%).
Pamiętaj, że w kolejnych latach, także będziesz miał koszty, a przy niskim przychodzie, strata może się powiększać (wtedy może warto też zadać sobie pytanie, czy taka działalność ma sens). Rozsądnym wyjściem jest odliczenie w każdym roku możliwie największej kwoty strat.

Aby jednak takie odliczenie od dochodu było w ogóle możliwe to dochód musi występować. Co więcej, odliczenie straty nie może być wyższe od dochodu.
Czyli jeśli w tym roku nie miałeś przychodu (lub był niewielki), a koszty uzyskania były spore, to stratę odliczasz w roku następnym, ale nie więcej niż 50% jej kwoty lub nie więcej niż kwota dochodu.

Aktualizacja – luty 2021r.

Skip to content