piątek, 20 września, 2024
KompendiumWprowadzenie

Jak wystawiać faktury w NDG.

Jak w każdej działalności, także w nierejestrowanej, jesteśmy zobligowani do wystawiania dokumentów sprzedaży za towar lub usługi. Można to robić na kilka sposobów, ale w dzisiejszych czasach rozsądnie i wygodniej jest prowadzić ewidencję w formie elektronicznej.
Można oczywiście prowadzić dokumentację w formie papierowej, zapisywać przychód i koszty w zeszycie, wystawiać faktury korzystając z gotowych drukowanych formularzy wypisywanych ręcznie, ale można też iść z duchem czasu i korzystać z technologii.

Ciekawym i nie drogim rozwiązaniem, jest prowadzenie całej księgowości w jednym miejscu, na platformie do tego dedykowanej. Mamy tam wtedy możliwość prowadzenia magazynu towarów lub usług, wprowadzanie dokumentów zakupu (kosztów), gotowe moduły do wystawiania dokumentów sprzedaży oraz wiele innych drobniejszych rzeczy, które na pewno tylko ułatwią pracę.

Specjalnie na potrzeby strony mojaNDG, przeanalizowałem kilka takich systemów, żeby dać Ci gotowe rozwiązanie. Przetestowałem ich funkcjonalność oraz ceny i wyłoniłem jednego faworyta, z którego zresztą sam korzystam.

Bardzo przypadł mi do gustu znany już od wielu lat system Fakturownia.pl, który umożliwia prowadzenie małej księgowości online. Narzędzie spełnia wszystkie oczekiwania, jest intuicyjne, ma wszystko czego potrzeba, ale przede wszystkim ma też niską cenę (za darmo do 3 faktur w miesiącu).

Fakturę wystawiamy tylko na życzenie klienta. Może nas o to poprosić nawet trzy miesiące po otrzymaniu towaru lub usługi.

Zakładam, że jesteś po lekturze broszury wydanej przez Ministerstwo, bo tam jest wszystko opisane (pisałem o tym tutaj), ale w ramach przypomnienia kilka wskazówek.

Po pierwsze: fakturę wystawiasz tylko na wyraźne życzenie klienta. Może Cię o nią poprosić nawet do trzech miesięcy od końca miesiąca w którym nastąpiła sprzedaż (towaru lub usługi). Faktura powinna jednak zawierać takie pozycje jak:

  • datę wystawienia,
  • numer kolejny,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy oraz ich adresy,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi, kwotę należności ogółem.

Druga sprawa: osoba prowadząca działalność nierejestrowaną co do zasady jest zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Taki zapis powinien widnieć na każdej fakturze wystawianej przez Ciebie.
Nie dotyczy to niektórych rodzajów działalności – w przypadku których status podatnika VAT nie zależy od wartości sprzedaży. Osoby prowadzące taką działalność pozostają płatnikami podatku VAT, z wszelkimi wynikającymi z tego konsekwencjami (np. obowiązek uzyskania numeru NIP oraz prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupów).
Zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowane VAT – niezależnie od wartości sprzedaży – są m.in. usługi prawnicze oraz usługi doradztwa, a także dostawa wyrobów z metali szlachetnych, towarów opodatkowanych akcyzą, środków transportu czy budynków.

Korzystając z systemu Fakturownia.pl mamy do dyspozycji wzory faktur oraz możliwość wpisania w uwagach podstawy zwolnienia z VAT. Powód zwolnienia z podatku może samoczynnie wpisywać się w pole Uwagi, nie trzeba wpisywać go każdorazowo. Wystarczy wejść w zakładkę Ustawienia> Dane firmy, edytować informacje o swojej firmie i w rubryce Domyślne uwagi na fakturach wpisać powód zwolnienia z podatku. Od tego momentu powód zwolnienia będzie dodawał się sam na każdej wystawionej fakturze. Jeśli nie jesteś VAT’owcem, to zmień w ustawieniach na fakturę bez VAT.

Jest jeszcze jedna kwestia, która przewija się w pytaniach. Co wystawiać? Fakturę? Rachunek? Może coś innego?
Jeśli nie masz obowiązku posiadania kasy fiskalnej i nie wystawiasz paragonów, to proponuję wystawiać fakturę (zarówno dla osób fizyczny i firm). Z moich obserwacji oraz tego co mówią biura rachunkowe i urzędy skarbowe, powoli odchodzi się od formy rachunku. W niedługim czasie zapewne przepisy będą to już regulowały dokładnie, ale już dzisiaj możesz wystawiać faktury bez VAT lub VAT ze stawką zwolnioną (ZW) jeśli jesteś VAT’owcem zwolnionym i jest to jak najbardziej poprawna i pożądana forma dokumentu sprzedaży.

Zachęcamy do korzystania z możliwości jakie dostarcza nam technologia. Usprawnij i przyspiesz sobie sprawy księgowe i przeznacz zaoszczędzony czas na świadczenie usług i rozwijanie biznesu.

Polecam Fakturownia.pl - prosty program do fakturowania online
Skip to content