sobota, 13 kwietnia, 2024
KompendiumPoradnik księgowego

Praca na etacie i działalność gospodarcza.

W definicji przedsiębiorcy wpisane jest podejmowanie ryzyka gospodarczego. Każdy przedsiębiorca w trakcie prowadzenia własnej działalności mierzy się z wieloma decyzjami do podjęcia. Niektóre z nich bywają naprawdę trudne i mogą spowodować, że biznes podąży w kierunku, w którym nie chcemy. Czasem nawet świetnie zaplanowany biznesplan może nie przynieść zamierzonego efektu. Spowodowane to może być złymi decyzjami, ale również sytuacją na rynku, którą nie sposób 1:1 przewidzieć.

A gdyby tak pracować na etacie i równolegle prowadzić działalność gospodarczą?
Z jednej strony mamy stałe źródło dochodu i poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej rozwijamy coś swojego co przynosi nam dodatkowe zasoby i z czasem może doprowadzić nas do momentu, w którym porzucimy pracę na etacie na rzecz własnej działalności.

Połączenie etatu z działalnością oczywiście nie jest dla wszystkich. Osoba, która się tego podejmie, musi wykazać się świetną organizacją i zarządzaniem swoim czasem.

Uwaga na zakaz konkurencji !
Niektórzy pracodawcy w umowach wpisują klauzulę o zakazie konkurencji jeśli chcemy dodatkowo prowadzić działalność w tej samej branży. Niektóre zawody np. nauczyciel czy policjant muszą otrzymać zgodę na prowadzenie własnej działalności. Jeśli chcemy połączyć etat z działalnością, musimy więc dokładnie sprawdzić, czy nie zostanie to potraktowane względem naszego pracodawcy jako konkurencja i czy nasz zawód nie wymaga zgody pracodawcy z etatu.

Składki ZUS
Pracując na etacie i otrzymując wynagrodzenie równe lub większe minimalnemu (w 2021 roku – 2800 brutto ) z działalności płacimy wyłącznie składkę zdrowotną w kwocie 381,81 zł. Nie ma tutaj znaczenia czy mamy jedną czy więcej umów. Suma wszystkich umów musi dać nie mniej niż 2800 brutto. W przeciwnym razie zmuszeni jesteśmy zapłacić pełne składki ZUS z działalności.

381,81zł, a w rzeczywistości 53,03zł ?
Tak! Taki jest realny koszt prowadzenia działalności połączonej z pracą na etacie. Opłaconą składkę zdrowotną w kwocie 328,78 zł można odliczyć od podatku i to z wszystkich źródeł

Przykład:
Anna Kowalska prowadzi działalność związaną z usługami kosmetycznymi. Formę opodatkowania jaką wybrała to podatek liniowy. Schemat wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy za styczeń 2021 wygląda następująco:
Przychód – 7 000 zł
Koszty – 3 000 zł
Dochód – 4000 zł ( 7000 zł – 3000 zł )
Podatek 19 % – 760 zł ( 4000 zł*19%)
Odliczenie od podatku składki zdrowotnej – 328,78 zł
Podatek do zapłaty w zaokrągleniu – 431 zł ( 760 zł-328,78 zł ).

Opłacona składka zdrowotna w kwocie 381,81 zł obniża podatek do zapłaty o 328,78 zł.
Odliczenie składki można dokonać już przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy.

Co w przypadku gdy dochody są zbyt niskie ?
Gdy dochody z działalności są niskie, a kwota do odliczenia jest większa niż podatki do zapłaty to składkę zdrowotną można odliczyć z innych źródeł tj. Jeśli pracujemy na etacie, to w rozliczeniu rocznym możemy odliczyć resztę nie odliczonych składek z działalności z zapłaconych zaliczek z etatu.

Jak sami widzicie płacimy te 381,81 zł , ale sporą część tej kwoty i tak odliczymy, co spowoduje mniejszy podatek do zapłaty, a w przypadku niskich dochodów z działalności zwrot nadpłaconego podatku z innych źródeł.

Co z ulgą na start, małym ZUS-em ?
Jeśli spełniamy warunki do skorzystania z ulg w działalności, a pracujemy na etacie, zakładając działalność nie tracimy do nich praw. Należy pamiętać, by zgłosić się do ZUSu z odpowiednim kodem ubezpieczeń i zmienić go w odpowiednim momencie (po czasie obowiązującej ulgi). W przypadku gdy zrezygnujemy z pracy na etacie, a spełniać będziemy warunki korzystania na przykład z małego ZUSu – zgłaszając się do ubezpieczeń społecznych z działalności możemy z niego skorzystać. Niestety czas skorzystania z ulg zaczyna naliczać się wraz z dniem rozpoczęcia działalności.

Przykład :
Jan Kowalski pracuje na etacie, z którego otrzymuje wynagrodzenie 3500 zł brutto. Jan Kowalski planuje założyć działalność i świadczyć usługi informatyczne. To jego pierwsza działalność i spełnia wszystkie warunki, aby skorzystać z ulgi na start. Rejestruje działalność z dniem 2 lutego 2019 roku i zgłasza się do ZUSu na druku ZUS ZZA z kodem 0540.
31 sierpnia 2019 roku. Po pełnych 6 miesiącach kończy mu się ulga na start. Z racji tego, że spełnia warunki do skorzystania z małego ZUSu i wciąż pracuje na etacie wyrejestrowuje się z dniem 1 września 2019 roku i zgłasza się do ZUSu na druku ZUS ZZA z kodem 0570 opłacając z racji pracy na etacie dalej tylko składkę zdrowotną. Jan Kowalski 31 grudnia 2019 roku postanowił rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. 1 stycznia 2020 roku wyrejestrowuje się z ZUSu i zgłasza ponownie na druku ZUS ZUA z kodem 0570, ponieważ spełnia wciąż warunki by skorzystać z małego ZUSu. Do 31 sierpnia 2021 roku może opłacać składki ZUS na preferencyjnych warunkach.

O ulgach ZUS dla osób rozpoczynających działalność artykuł pojawi się wkrótce.

Podatki
O podatkach również będą osobne artykuły. Należy pamiętać, że płacimy podatek dochodowy według wybranej formy opodatkowania i podatek VAT. Z podatku od towaru i usług możemy być zwolnieni. Szczegóły wkrótce.

Co gdy pójdziemy na zwolnienie lekarskie?
W przypadku zwolnienia lekarskiego musimy pamiętać, że nie możemy podejmować w tym czasie żadnej pracy zarobkowej , również związanej z prowadzoną działalnością. W takim wypadku należy się wstrzymać przez okres zwolnienia z prowadzenia działalności, powierzyć obowiązki innej osobie lub w przypadku dłuższej przerwy spowodowanej chorobą zawiesić działalność.

Uwaga na urlop bezpłatny na etacie!
Zwrócić uwagę należy również na fakt, że w przypadku urlopu bezpłatnego jesteśmy zmuszeni płacić składki ZUS z działalności w pełnej wysokości .

Dodatkowe koszty stałe prowadzenia działalności.
Poza opłacaniem składki zdrowotnej, którą można odliczać od podatku, dodatkowe koszty stałe to na pewno księgowość . W przypadku prowadzenia działalności nie powinniśmy tego robić na własną rękę. Tym bardziej przy pracy na etacie i prowadzeniu działalności, gdzie tego czasu na działalność jest zdecydowanie mniej. Powinniśmy całą uwagę skupić na działalności, a księgowość zostawić specjalistom. Zagadnień połączonych ze zmieniającymi się przepisami jest naprawdę dużo. Dobrym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach są biura rachunkowe online. Oprócz obsługi księgowej otrzymujemy
oprogramowanie online do zarządzania firmą. W oprogramowaniu wystawimy faktury, poprowadzimy magazyn. Dokumenty kosztowe udostępniamy na specjalną przestrzeń dyskową, a wszystkie informacje o składkach i zobowiązaniach podatkowych otrzymamy na e-mail. INCOME TAX Biuro Rachunkowe Online udostępnia każdemu swojemu klientowi oprogramowanie online, bez którego ciężko się obyć w dzisiejszych czasach. Ułatwia to współpracę pomiędzy biurem, a klientem. Ceny usług księgowych online zaczynają się od 99 zł netto.

Czy warto łączyć pracę na etacie i działalność?
Plusem tego rozwiązania na pewno jest mniejsze ryzyko gospodarcze, ponieważ mamy stały dochód z etatu, a koszty prowadzenia działalności połączone z pracą na etacie są zdecydowanie niższe. Nie ogranicza nas limit przychodu NDG, a w przypadku świadczenia usług lub wykonywania zleceń nasi klienci nie zostaną obarczeni dodatkowymi czynnościami związanymi z opłaceniem za nas składek i wypełnieniem deklaracji ZUS. Jako przedsiębiorca wpisany do CEIDG, traktowani jesteśmy na rynku bardziej profesjonalnie. Jeżeli kiedykolwiek myślałeś o swojej działalności to jest to świetna szansa na sprawdzenie siebie bez większego ryzyka. Zdecydowanie warto spróbować.

 

Skip to content