Przekroczenie limitu przychodu. Co dalej?
We współpracy z MOJANDG.PL w zakładce Poradnik Księgowego powstaną artykuły dla osób, które myślą o rozwoju swojej działalności, ale ogranicza ich limit jaki narzucony jest w NDG.
Nazywam się Mateusz Żurek, jestem absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach kierunku finanse i rachunkowość. Od lat pracuję jako specjalista ds. księgowości w dużej spółce oraz prowadzę własne biuro rachunkowe online.
W artykułach przedstawię najważniejsze informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Będę starał się przekazać wszelkie informacje w najbardziej prosty, łatwy do odbioru sposób. W artykułach nie będę odnosić się do podstaw prawnych, lecz do własnej wiedzy i doświadczenia.
Nierejestrowa Działalność Gospodarcza, potocznie zwana NDG powstała z myślą o osobach, które chcą sobie trochę dorobić lub sprawdzić czy ich biznes ma potencjał. Jak wiadomo NDG ma swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że nie trzeba wykonywać żadnych czynności związanych z założeniem działalności tj. zgłaszać się do ZUS-u czy opłacać składek. Prowadzimy jedynie ewidencję sprzedaży i płacimy tylko podatek dochodowy według zasad ogólnych, ale również w uproszczony sposób – dopiero przy rozliczeniu rocznym. Minusem będzie limit przychodu, którego nie możemy przekroczyć w danym miesiącu.
Dla kogo będą te artykuły?
Spieszę z odpowiedzią. Czytelników artykułów możemy podzielić na dwie grupy.
Grupa 1 – osoby traktujące NDG jako dorobienie sobie bez chęci zakładanie działalności.
Grupa 2- NDG jest na próbę, osoby z tej grupy chcą rozwijać swój biznes, bo widzą w tym potencjał.
Grupę pierwszą zachęcam do lektury, ponieważ mogą zmienić zdanie, a grupę drugą wręcz namawiam. Artykuły powinny również zaciekawić osoby, które wykonują zlecenia lub świadczą usługi. W ich wypadku prowadzenie NGD jest bardzo uciążliwe, ponieważ w świetle przepisów podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom ZUS, a ciężar wysyłania deklaracji, jak i odprowadzenia składek spoczywa na zleceniodawcy.
UWAGA !
Jeśli ktoś z Państwa pracuje na pełen etat i wykonuje zlecenie w ramach NDG to zleceniodawcy nie uchroni to od dodatkowych czynności. Oczywiście następuje zbieg tytułów ubezpieczeń, ale należy pamiętać, że składka zdrowotna opłacana jest zawsze!
Wyjątkiem są tylko osoby uczące się do 26 roku życia, które wykonują zlecenie. Takie osoby nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom.
Limit miesięczny przychodu w NDG wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia (aktualną kwotę znajdziesz tutaj). Przy tak niskim progu mogę tylko domyślać się, że osoby prowadzące w taki sposób biznes traktują to jako dodatkowe źródło dochodu, pracując na etacie.
Tutaj rodzi się temat pierwszego artykułu, który przedstawię. Prowadzenie działalności z pracą na etacie wcale nie jest głupim pomysłem. Co najważniejsze – daje pełną swobodę, nie ogranicza nas limit przychodu, a realny koszt prowadzenia jest naprawdę niski.
Zapraszam serdecznie do lektury.