czwartek, 30 maja, 2024
Kompendium

Rozliczanie dochodu z NDG na PIT-36

Dochody z działalności nierejestrowanej są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. To rodzaj przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik rozlicza te przychody w zeznaniu rocznym PIT-36. Nie trzeba odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy co miesiąc, a koszty działalności nierejestrowanej mogą zostać odliczone od pochodzących z niej przychodów.

Rozliczasz się na druku PIT-36, bo tylko tam jest rubryka dotycząca nierejestrowanej działalności.

Rozliczenie odbywa się na wspomnianym wyżej druku PIT-36 pozycja E.1.9.
Wpisujemy tam przychód (pole 111) oraz koszty uzyskania (czyli koszty, które mamy udokumentowane fakturami imiennymi) (pole 112). Obliczamy dochód (pole 113) odejmując od przychodu nasze koszty.
Jest jeszcze jedno pole które możemy wypełnić – to strata. Jeśli koszty były wyższe niż przychód, wtedy możemy wykazać stratę.
O tym jak działają straty i czy można je wykazywać, opisałem w osobnym artykule “Jak wykazać i rozliczać stratę w NDG.

Jeśli rozliczasz się wspólnie ze współmałżonkiem, który także prowadzi NDG, możesz wpisać w PIT-36 także jego dochody i koszty w pozycji E.2.9.
Oczywiście wszystkie odliczenia i ulgi (na dzieci, internet, itp), także funkcjonują dokładnie tak jak w PIT-37.

Na koniec taka mała podpowiedź. Jeśli rozliczasz się przez internet i do tej pory był to PIT-37, to nic się nie martw. System automatycznie przerzuci wszystkie Twoje dane do nowego PIT-36, a Ty tylko edytujesz zakładkę ze źródłami dochodów i wybierasz dodatkowo pozycję dotyczącą nierejestrowanej działalności.

Aktualizacja – luty 2021r.

Skip to content